Profesjonalizm

Terminowość

Wiarygodność

Wentylacja/KlimatyzacjaKażdej zimy z utęsknieniem czekasz na lato, a gdy tylko termometry rozgrzeją się do czerwoności szukasz odrobiny chłodu? Kiedyś uważany za odrobinę luksusu, dziś już coraz częściej spotykany w mieszkaniach i domach – klimatyzator – świetnie się w takich przypadkach sprawdza. O czym należy pamiętać przy jego wyborze?
 
Jeśli nie chcesz ingerować w architekturę budynku to najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny. Przed jego zakupem wybierz pomieszczenie, w którym będzie się znajdował i pamiętaj, że musi być w nim okno. Okno jest potrzebne, aby odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz, a z pomieszczenia pobrać powietrze do ochłodzenia. W zależności od kubatury pomieszczenie musisz dobrać inną moc urządzenia, tak aby jak najlepiej spełniało swoje funkcje. Średnio można przyjąć obciążenie chłodnicze 100W/m2 lub 35W/m3 .
 
Innym ważnym elementem jest poziom głośności. Wśród codziennego hałasu na ulicach, który negatywnie wpływa na nas samych, zadbaj aby w Twoim domowym otoczeniu panowały warunki sprzyjające relaksowi. Przy wyborze klimatyzatora spotkasz się z takimi, które będą z jedną lub z dwiema rurami do odprowadzenia ciepłego powietrza. Te drugie będą bardziej ciche i skuteczniejsze. Producenci są zobowiązani przedstawieniem poziomu głośności danego urządzenia. Powinien być zmierzony w odległości jednego metra od klimatyzatora. Hałas w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 dBA w ciągu dnia i 10 dBA w nocy.
 
Poziomem głośności nie muszą martwić się osoby, które zdecydują się na klimatyzator typu split. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych i biurach. W takiej sytuacji urządzenie schładzające montowane jest na stałe wewnątrz pomieszczenia, a sprężarka, element, który najgłośniej pracuje – na zewnątrz. Praca tego typu urządzeń jest najmniej uciążliwa dla użytkowników.
 
Cichy klimatyzator idzie w parze z wyższą ceną. Po mimo tego, że moc chłodząca jest taka sama. Nie daj się oszukać parametrom chłodniczymi. Dokładnie sprawdź jakiego biegu dotyczy poziom hałasu. Może się okazać, że producent reklamuje wydajność dla najwyższego biegu, natomiast hałas dla najniższego.